środa, 19 lutego 2014

To już za nami

Za nami kolejne ciekawe spotkania i warsztaty w Klubie Mam. 

W poniedziałek 10. lutego odwiedziła nas doula Helena Chrostek-Stefaniak. Helena opowiedziała nam o roli douli we wspieraniu kobiety w czasie ciąży, przy porodzie i w połogu. Pokazała nam techniki masażu chustą Rebozo. Rozmawialiśmy też o porodach, standardach opieki porodowej. Szczególne zainteresowanie wzbudził temat porodów domowych. Mamy dzieliły się swoimi historiami porodowymi a panie w ciąży swoimi obawami dotyczącymi porodu.


W sobotę 15. lutego odbyły się warsztaty chustowe. Warsztaty prowadziły dwie doradczynie noszenia Arleta Opioła z Opola i Basia Salamon-Szympruch z Rybnika. W części teoretycznej dowiedziałyśmy się dlaczego warto nosić dzieci, w czym je nosić i jak. Panie opowiedziały nam o rodzajach chust i wiązań. W części praktyczniej krok po kroku uczyłyśmy się wiązań kieszonki, kangurka i plecaka. Myślę, że każdy z uczestników (był też jeden tata) został przekonany do noszenia w chuście i solidnie poinstruowany, jak robić to dobrze.


Ja sama, mimo iż nosiłam córkę (i noszę nadal), dowiedziałam się, co robiłam źle przy wiązaniu kieszonki. Nauczyłam się wiązania dwulatki na plecach i dowiedziałam się, że mimo powiększającego się ciążowego brzuszka, nie muszę rezygnować z noszenia córki.
 

A w miniony poniedziałek 17. lutego odbyło się spotkanie z wizażystką Sabiną Konieczną, naszą klubową mamą. Sabina opowiedziała nam o kosmetykach mineralnych. Jak rozpoznać te właściwe, dla kogo są przeznaczone i jak je nakładać. Później zaprezentowała dwa makijaże na ochotniczkach. Sabina przyznała, że pierwszy raz wykonywała makijaże w tak ekstremalnych warunkach (modelki z dziećmi na kolanach). Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem a obecne mamy były pod wrażeniem pięknych makijaży i szczegółowo wypytywały o kosmetyki.


Dziękujemy wszystkim naszym ekspertom, którzy podzielili się z nami swoją wiedzą i umiejętnościami. Dziękujemy obecnym mamom za liczny i aktywny udział i dzieciaczkom za umilenie nam tych spotkań.

A już w najbliższą sobotę 22. lutego o 10:00 zapraszamy na warsztaty z zarządzania czasem. To będą już ostatnie warsztaty w ramach projektu "Aktywne Mamy", ale nie ostatnie nasze spotkanie w klubie. Później też będziemy miały dla Was wiele ciekawych propozycji. Czekamy też na Wasze głosy, jakie tematy warto poruszyć na spotkaniach mam i jakich gości chcielibyście zaprosić?



Dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie VIII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundusz Lokalny "Ramża".

niedziela, 16 lutego 2014

Zaproszenie na warsztat

Tempus fugit! - jak elastycznie odnajdywać się w nieustannie płynącym czasie i jak go dobrze wykorzystywać, żeby za bardzo nim nie zarządzać.

Warsztat poprowadzi Ania Chojowska-Szymańska. Poniżej zaproszenie od samej prowadzącej:

"Serdecznie zapraszam Mamy - wychowujące dzieci, pracujące w domu, pracujące poza domem, w różnych trybach i na rozmaite sposoby logistyczne - chcące się dowiedzieć, jak efektywnie wykorzystywać czas, który obiektywnie wszyscy mamy do dyspozycji w identycznym wymiarze .
Na warsztacie nie chciałabym próbować wpasowywać Was na siłę w sztywne, z góry narzucone ramy organizacyjne, ani skłaniać Was do wyciskania z siebie wbrew sobie 200% produktywności.
Chciałabym za to, żebyście mogły w tym spędzonym wspólnie czasie przyjrzeć się własnym naturalnym strategiom działania i przygotować własny plan ich wykorzystania do zwiększania na co dzień swojej życiowej satysfakcji płynącej z dobrze wykonanej pracy i z efektywnego odpoczynku. Chciałabym, żebyście się zastanowiły, co Was motywuje do działania, a co demotywuje i na bazie tej wiedzy stworzyły indywidualne plany realizacji - rzecz jasna w czasie! - ważnych dla Was celów, tych małych, codziennych, a może i tych większych - długoterminowych, życiowych.
Zapraszam w przyszłą sobotę. Cieszę się na spotkanie z Wami i mam nadzieję, że będzie to dla nas dobry czas . Do zobaczenia!"


Warsztat jest bezpłatny. Zapewniamy opiekę dla dzieci od 2 lat. Aby wziąć udział wystarczy przesłać zgłoszenie na adres: mamy.czerwionka@gmail.com
W zgłoszeniu należy podać nazwę warsztatu, imię i nazwisko, telefon oraz wiek dziecka. Liczba miejsc ograniczona.

Dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie VIII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundusz Lokalny "Ramża".

czwartek, 6 lutego 2014

Oj działo się działo!

Ostatnio dużo się działo w naszym Klubie Mam. Spotkania odbywały się nawet co dwa dni! Podsumujmy więc, co było naszym udziałem w minionym czasie.

W czwartek 30. stycznia odbyły się "umuzykalniające i integrujące mamę z dzieckiem zabawy muzyczne oraz edukacyjne", które poprowadziła Barbara Pach. Zainteresowanie było spore. Wszystkie mamy i dzieci świetnie się bawiły przy dźwiękach muzyki. Były tańce, były marsze i walce. Były wierszyki i wyliczanki. Zabawy ruchowe i granie na instrumentach. Dzieciom bardzo podobała się też kolorowa chusta Klanza.









Dwa dni później, w sobotę 1. lutego kilka mam przyszło na warsztaty rękodzieła metodą decoupage. Warsztaty prowadziła nasza klubowa mama Anna Tokarczyk - rękodzielniczka z zamiłowania, samouk. Ania opowiedziała nam o technice zdobienia decoupage, pokazała swoje dzieła a potem krok po kroku pod bacznym okiem ekspertki same zdobiłyśmy walentynkowe serca dla naszych mężczyzn. Sympatyczna atmosfera i twórcza wena udzielała się wszystkim mamom a także 3-letniej Hani. Inne dzieci bawiły się beztrosko pod czułym okiem animatorki.


 
 



I znów po jednodniowej przerwie, w poniedziałek 3. lutego spotkałyśmy się na kolejnych warsztatach. Tym razem tematem była pierwsza pomoc u dzieci a gościem spotkania była ratowniczka medyczna Gabriela Nowak. Pani Gabrysia przywiozła ze sobą profesjonalne fantomy, które od razu wzbudziły zaciekawienie najmłodszych. Ratowniczka opowiadała, jak się zachować i co robić, kiedy dziecko się zadławi, kiedy straci przytomność. Jak pomóc w przypadku oparzeń, ukąszeń, urazów itp. Pokazała na fantomach, jak prawidłowo wykonać masaż serca i sztuczne oddychanie niemowlęciu i starszemu dziecku. Na spotkanie przyszło kilkanaście mam z dziećmi. Mamy miały okazję same poćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy. Chętnie też zadawały nurtujące je pytania. To było niezwykle wartościowe spotkanie.






Jeszcze raz dziękujemy wszystkim naszym ekspertom, którzy podzielili się z nami swoją wiedzą i umiejętnościami. Dziękujemy obecnym mamom za liczny i aktywny udział i dzieciaczkom za umilenie nam tych spotkań.

A już w najbliższy poniedziałek 10. lutego o 17:45 zapraszamy na spotkanie z doulą - kobietą wspierającą w czasie ciąży, towarzyszącą przy porodach, pomagającą w połogu. Będziemy rozmawiać o ciąży, porodzie, opiece okołoporodowej i opiece nad noworodkiem. Będziemy dzielić się też swoimi porodowymi historiami. Zapraszamy szczególnie mamy w ciąży, ale też i te które już rodziły.



Dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie VIII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundusz Lokalny "Ramża".